Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

"8415 - Klima Cihazlarına" İlişkin Tarife Sınıflandırma Kararında Değişiklik Yapılması Hk.

24.11.2020
Türk Gümrük Tarife Cetvelinin yeknesak olarak uygulanmasını sağlamak amacıyla, Dünya Gümrük Örgütü Armonize Sistem Komitesince alınan sınıflandırma kararları 16 seri nolu Gümrük Genel Tebliği ile duyurulmaktadır.

Türk Gümrük Tarife Cetvelinin yeknesak olarak uygulanmasını sağlamak amacıyla, Dünya Gümrük Örgütü Armonize Sistem Komitesince alınan sınıflandırma kararları 16 seri nolu Gümrük Genel Tebliği ile duyurulmaktadır.

Bahse konu Tebliğin ekinde yer alan 51. Dönem Kararları başlıklı tablonun 9. Sırasında  yer alan  “8415.82” ibaresi “8415.10” olarak değiştirilmiştir.

NO ÜRÜN TANIMI SINIFLANDIRMA DİKKATE ALINAN AS KODLARI SINIFLANDIRMA GEREKÇESİ
9 Ayrı elemanlı sistemle (split-sistem) mücehhez klima cihazı aşağıda sayılanlardan oluşmaktadır:
-Tek gövdeli bir ısı değiştirici tertibat ve motorlu fan içeren (evaporatör) sabit türden dahili ünite. Bu ünite zemin üzerine konulmak için tasarlanmıştır, fakat genellikle sıkıca sabitlenmemekte ya da bulunduğu yerdeki betona oturtulmamaktadır.
-Tek gövde soğutma tipi kompresör, ısı değiştirici tertibat (kondensör) ve motorlu fan içeren harici ünite. Bu ünite, zemine veya çelik çubuklara monte etmek veya sabitleştirmek üzere tasarlanmıştır.
Her iki ünite de elektrik kabloları ve soğutucunun geçtiği borularla birbirine bağlanmak üzere tasarlanmıştır.


8415.82
8415.10

 
8415.10 ve 8415.82 GYK 1 ve 6

Konuyla ilgili düzenlemeye ulaşmak için  TIKLAYINIZ.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz