Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

AB ve İngiltere Arasında, Brexit Sonrası Bir Ticaret Anlaşması Üzerinde Uzlaşma Sağlanması Hk.

30.12.2020
31.12.2020 tarihinde sona erecek olan Brexit geçiş döneminin bitimine günler kala, Avrupa Birliği ve İngiltere arasında, Brexit sonrası bir ticaret anlaşması üzerinde uzlaşma sağlandı.

31.12.2020 tarihinde sona erecek olan Brexit geçiş döneminin bitimine günler kala, Avrupa Birliği ve İngiltere arasında, Brexit sonrası bir ticaret anlaşması üzerinde uzlaşma sağlandı.

Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki STA müzakereleri ise önemli ölçüde tamamlanmış ve imza aşamasına gelmiş durumdaydı, ancak Gümrük Birliği yükümlülüklerimiz gereğince öncelikle AB – BK  arasında bir anlaşma yapılması beklenmek durumundaydı.

Söz konusu uzlaşmanın sağlanması ile; Türkiye – Birleşik Krallık arasında STA imzalanmasının da önü açılmış olmaktadır.

Ticaret Bakanlığının bilgilendirme toplantılarında;
 
  • TR – BK arasındaki olası STA’nın yürürlüğe girmesi için İngiltere tarafında herhangi bir onay sürecinin bulunmadığı, ancak Türkiye açısından iç onay süreçlerinin tamamlanmasının gerektiği, normal şartlarda bazen yılları bulan bu sürecin en kısa sürede tamamlanması için ön hazırlıkların yapıldığı, her halükârda bu sürecin en az 3-4 hafta alacağı,
  • Türkiye ve BK arasında yapılacak STA’nın, Gümrük Birliği şartlarının devamı niteliğinde olacağı, sanayi ürünlerinde vergilerin sıfırlanmasının, tarım ve işlenmiş tarım ürünlerinde AB ile mevcut düzenlemelerin (karşılıklı kotalar ölçeklendirilerek) STA’da sürdürülmesinin öngörüldüğü,
İfade edilmişti.

Avrupa Komisyonunun konuya ilişkin duyurusuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz