Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadeleye Yönelik Cumhurbaşkanlığı Genelgesi

6.11.2021
6 Kasım Cumartesi günü yayınlanan Resmi Gazetede Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadeleye Yönelik Tedbirler konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yer aldı.

Söz konusu Genelgenin akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusunda ilgili Bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınacak tedbirler, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele faaliyetlerinde etkinliği ve verimliliği arttırmak amacıyla yeniden düzenlendiği bildirildi.

Genelgede yer alan bazı hususlar şu şekilde;

Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele çalışmalarında koordinasyonu sağlamak ve alınması gereken her türlü tedbiri belirlemek amacıyla Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda; Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı, İçişleri Bakanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanından oluşan Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kurulu kuruldu.

Kurulun oluşturacağı strateji ve alacağı kararlar çerçevesinde görev icra etmek üzere, kurul tarafından Ticaret Bakanlığı ilgili Bakan Yardımcısının başkanlığında alt kurul ve vali başkanlığından il koordinasyon kurulları oluşturulabilecek.

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü bünyesinde Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinden oluşan “ Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Özel Ekibi” faaliyetlerine devam edecek.

Kolluk birimleri tarafından, akaryakıt tüketimleri yüksek olan sektörlerde kullanılan akaryakıtın yasallığı denetlenecek ve depo ya da araçlarda yapılacak olan aramalarda valiliklerce gerekli tedbirler alınacak.

Resmi Gazete'ye ulaşmak için tıkayınız.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz