Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

ATA Karnelerinin Elektronik Başvuruları Hk.

5.02.2021
ATA Karneleri : Uluslararası Geçici İthalat Sözleşmesi (kısaca İstanbul Sözleşmesi) ve Ekleri kapsamında, taraf ülkeler arasında, başka herhangi bir belgeye gerek duyulmaksızın, eşyanın geçici olarak ithalat ve ihracatını sağlayan gümrük belgeleridir.

ATA Karneleri : Uluslararası Geçici İthalat Sözleşmesi (kısaca İstanbul Sözleşmesi) ve Ekleri kapsamında, taraf ülkeler arasında, başka herhangi bir belgeye gerek duyulmaksızın, eşyanın geçici olarak ithalat ve ihracatını sağlayan gümrük belgeleridir.

İstanbul Ticaret Odasının bildirimine göre;
  • ATA Karnesi başvurularının elektronik ortama aktarılmasını teminen ATAK programı oluşturulmuştur.
  • 01 Şubat 2021 tarihi itibarıyla ATA Karnesi başvuruları https://atak.tobb.org.tr/Portal/AnaSayfa adresi üzerinden ATAK sistemi aracılığıyla yapılacak ve fiziksel ATA karnesi satışı yapılmayacaktır.
  • ATA karnesi talebinde bulunan gerçek veya tüzel kişilerin siteme kayıt olmaları ve karne basımında kullanmak üzere belirlenen yazıcı ve renkli kağıtlara sahip olmaları gerekmektedir.
  • Online başvurular için ATA karne ücreti 300 TL olarak belirlenmiştir.
Konuya ilişkin duyuru ve programın kullanım kılavuzuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz