Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Ayar Evlerine İlişkin Tebliğ Yenilendi

10.03.2022
Bugün yayınlanan Resmi Gazetede Kıymetli Maden ve Kıymetli Taş Analizinde Yetki Verilecek Ayar Evlerinin Standartları, Seçimi ve Denetim Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Tebliğ yer aldı.

Tebliğ ile kıymetli maden ve kıymetli taş analizinde yetki verilecek özel ayar evlerine ilişkin standartları ve denetim esaslarını belirlenmesi amaçlanıyor.

Tebliğin tanımlar, yetki belgesi başlıklarında değişiklikler görülüyor. Ayar evi yetki belgesinin geçerlilik süresi ve vize işlemleri başlığında ayar evlerinin yetki belgeleri süre sonun da 2 yıl için vize edilebilecek, ayar evi yeterlilik şartlarında göre fiziki olarak en az 50 m2 büyüklüğünde bir yere sahip olunması gerekiyor. Ayar evi yeterlik kıstaslarında da değişiklik yapıldı. Tebliğde Teknik yeterlik, Uygulama Yöntemi ve Ayar Standardı toleransları gibi konularda da değişiklikler yer alıyor. Yetki belgesinin iptal edilmesi ve yetki belgesi başvuru İşlem ve Hizmet Bedellerine İlişkin Hususlarda değişiklik yapılan bölümler arasında.

Tebliğde yer alan önemli konu ise yeni daha önce yetki belgesi verilmiş ayar evlerinin Tebliğ hükümlerine göre belirlenen yeni standartlara 6 ay içinde gerekli uyum sağlanması gerekiyor. Aksi halde yetki belgesi yenilemeleri yapılamıyor.

Ayrıca yine daha önce yetki belgesi verilmiş ayar evlerinin yayınlanacak ilk işlem ve hizmet listesinde yer alan ücretlerin ödendiğini 3 ay içerisinde belgelemesi gerekiyor.

Resmi Gazete'ye ulaşmak için tıklayınız.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz