Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Brexit – Ortak Transit Rejimi ve Teminat Uygulamaları Hk.

30.12.2020
31.12.2020 -23:59 itibarıyla Brexit sürecinin tamamlanması ile Birleşik Krallık Ortak Transit Sözleşmesine ayrı bir taraf olarak katılacak ve söz konusu ülkeye/ülkeden yapılacak taşımalarda AB-BK sınırında NCTS’de ayrıca bir sınır geçiş işlemi yapılması gerekecektir.

31.12.2020 -23:59 itibarıyla Brexit sürecinin tamamlanması ile Birleşik Krallık Ortak Transit Sözleşmesine ayrı bir taraf olarak katılacak ve söz konusu ülkeye/ülkeden yapılacak taşımalarda AB-BK sınırında NCTS’de ayrıca bir sınır geçiş işlemi yapılması gerekecektir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü konuya ilişkin bir yazı yayımlamıştır.

01.01.2020 tarihinden itibaren;

   --   Ülkemizden başlayan ve BK varışlı düzenlenecek Ortak Transit Beyannamelerinde Birleşik Krallığa ilk giriş gümrük idaresinin Transit Gümrük İdaresi olarak beyan edilmesi gerektiği,

    --    Ortak Transit Rejimine İlişkin Sözleşmenin Bireysel ve Kapsamlı Teminata ilişkin maddelerinde yapılan değişikliğin ülkemizdeki iç onay süreci tamamlanmadığından, teminat mektuplarının yazı eki örneklere uygun olarak düzenlenmesi gerektiği,

İfade edilmektedir.

Konuya ilişkin yazıya ulaşmak için TIKLAYINIZ.
 


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz