Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Destek Yönetim Sistemi (DYS) Başvuru Takvimi Hk.

20.01.2021
Destek Yönetim Sistemini - DYS : Mal ihracatına ve hizmet ihracatına yönelik devlet destekleri ile Dâhilde İşleme Rejimi, Hariçte İşleme Rejimi, Vergi Resim Harç İstisnası, Belgesiz İhracat Kredilerine ilişkin bileşenlerden oluşan sistem olarak tanımlanmaktadır.

Destek Yönetim Sistemini  - DYS :  Mal ihracatına ve hizmet ihracatına yönelik devlet destekleri ile Dâhilde İşleme Rejimi, Hariçte İşleme Rejimi, Vergi Resim Harç İstisnası, Belgesiz İhracat Kredilerine ilişkin bileşenlerden oluşan sistem olarak tanımlanmaktadır.

Daha öncesinde birkaç kez ertelenen ve yeni başvuruların sadece Destek Yönetim Sistemi üzerinden kabul edilemesine ilişkin düzenlemenin tarihi 31.Aralık.2020 olarak tespit edilmişti.

İTKİB’in yayımlamış olduğu DUYURUDA da belirtildiği üzere;
 
  • 01 Ocak 2021 tarihinden itibaren İhracata Yönelik Devlet Yardımları için yeni başvurular sadece Destek Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden kabul edilecektir.
  • Firmaların Destek Yönetim Sistemi'nde destek başvurusu yapabilmesi için “yararlanıcı firma” olarak tanımlı olmaları ve kendileri adına iş ve işlemleri yapacak olan kullanıcıları yetkilendirmeleri zorunludur.
 
Diğer işlemlere ilişkin başvurular ise, aşağıdaki takvime göre DYS üzerinden alınacaktır.
 
  • Turquality 1 Nisan 2021
  • Dahilde İşleme Rejimi (DİR) 1 Nisan 2021
  • Hizmet Sektörü ve Teknik Müşavirlik Destekleri 1 Nisan 2021
 
Bu çerçevede DİİB müracaatları, belirtilen tarihe kadar yine DIR otomasyon sisteminden yapılacaktır.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz