Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Dünya Emtia Ticareti Tahminlerden Hızlı Toparlanıyor

2.04.2021
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), dünya emtia ticaretinin salgının ardından toparlanmaya devam ederek 2021 yılında yüzde 8 artacağını öngördü.

DTÖ'nün Mart ayı ticaret raporuna göre dünya emtia ticareti tahmin edilenden daha hızlı iyileşme gösterdi. DTÖ, raporunda 2020 yılında yüzde 5,3 seviyelerine düşen dünya emtia ticaret hacminin salgın kaynaklı çöküşün ardından toparlanmaya devam ederek 2021 yılında yüzde 8 seviyelerine çıkacağını belirtti. Raporda geçen yılın Ekim ayında yüzde 7,2 olarak tahmin edilen 2021 yılı büyüme beklentisi 0,8 puan artışla yüzde 8’e çıkarıldığı bildirildi.

Dünya ticareti üzerinde Kovid-19 tehdidi devam ediyor
DTÖ'nün raporunda, dünya emtia ticaretinin 2022'de yüzde 4 büyüyeceği öngörüldü. Raporda, küresel ticaret için nispeten olumlu olan kısa vadeli görünümün, ‘bölgesel eşitsizlikler’, ‘hizmet sektöründe devam eden zayıflık’ ve özellikle fakir ülkelerde ‘geciken aşılama’ sebebiyle gölgelendiği ifade edildi. Kovid-19 salgının yeni enfeksiyon dalgaları sebebiyle umut edilen toparlanmayı kolayca baltalayabileceğinden ticaret görünümüne en büyük tehdidi oluşturmaya devam ettiği belirtildi.Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz