Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Fas’ın İhracatında Yeni KDV İadesi Prosedürü

14.04.2021
Fas yetkili makamları, ihracatta KDV iadesi prosedürünün kolaylaştırılması kapsamında yeni bir uygulamanın yürürlüğe gireceğini açıklayarak yeni usul ve yöntemleri duyurdu.

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan duyuruda, Fas Gümrük ve Dolaylı Vergi İdaresinin 8 Nisan 2021 tarih ve 6178/312 sayılı sirkülerine atıfla, hâlihazırda ihracatçıların KDV iadesinden faydalanması adına ihraç edilen mala ilişkin ihracat beyannamesi ve satış faturası kopyasının sunulması gerektiği hatırlatıldı.

Mevcut uygulamanın ihracatçılara yönelik prosedürlerin kolaylaştırılması kapsamında Vergi Genel Müdürlüğü ile birlikte 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ihracat beyannamesinin sunulmasının yürürlükten kaldırılmasına karar verildiği belirtildi.

Yazıda devamla, mevcut uygulama yerine Fas Gümrük ve Dolaylı Vergi İdaresi ile Vergi Genel Müdürlüğü arasında bilgi değişiminin yapılmaya başlanacağı, bu bağlamda ihracatçıların KDV iadesinden faydalanması için elektronik gümrük sisteminde ihracat beyannamesi (DUM) oluşturulurken fatura tarihi ve numarasının girilmesinin gerektiği bildirildi.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz