Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

İGMD “70 Yaş ve Üstü Gümrük Müşavirlerinin Sağlık Raporu Başvuruları Ertelensin”

5.04.2021
İGMD, Ticaret Bakanlığı Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü muhatap “Coronavirus Tedbirleri Kapsamında 2013/37 Sayılı Genelge Uyarınca İbrazı Gereken Sağlık Kurulu Raporları” hakkında bir yazı yayımladı.

azıda; 65 yaş ve üstü kişiler için içişleri Bakanlığınca uygulamaya konulan sokağa çıkma kısıtlamaları göz önüne alınarak, 06.08.2013 tarihli 2013/37 sayılı Genelge uyarınca istenilen sağlık kurulu raporlarının, ibraz süresinin 2021 yılı Nisan ayı sonuna kadar uzatıldığı anımsatıldı.

Son dönemlerde Sağlık Bakanlığı tarafından resmi olarak duyurulan pandemi ile ilgili risk haritasında Marmara Bölgesinde İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin hemen hemen her tarafının kırmızı ile gösterilerek hastalığın yayılma hızı ve tehlike boyutunun önlenemeyen düzeyde arttığı, hastanelerin covid hastalığı ile ilgili bölümlerinin dolduğu belirtildi.

Söz konusu, 70 yaş ve üstü gümrük müşavirlerinin bu dönemde rapor için hastanelerde bulunmasının son derece riskli ve sağlıkları açısından çok tehlikeli olacağı ifade edilerek, pandemi ile ilgili aşılama takvimi de göz önüne alındığında süreç içerisinde en azından bu dönemde 70 yaş ve üstü gümrük müşavirlerinin rapor başvurularının makul bir süre daha ertelenmesi talep edildi.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz