Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

İhracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin düzenlenmelerin ardından, söz konusu bedellerin Merkez Bankası'na satışına ilişkin düzenleme yapıldı.

1.01.2022
İhracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin usul ve esaslarının düzenlendiği Merkez Bankası’nın İhracat Genelgesi’ne eklenen Ek-1’inci maddesi ile ihracat bedellerinin bir kısmının Merkez Bankası’na satışı zorunlu hale getirilmiştir.

Buna göre; maddenin yürürlüğe girdiği tarih olan 03.01.2022 tarihi itibariyle, İhracat Bedeli Kabul Belgesine (İBKB) veya Döviz Alım Belgesi’ne (DAB) bağlanan ihracat bedellerinin %25'i İBKB’yi veya DAB’ı düzenleyen bankaya satılacak, bu bedeller bankaca Merkez Bankası tarafından ilan edilen ve işlem günü için geçerli döviz alış kuru üzerinden aynı gün Merkez Bankasına satılacak ve Merkez Bankasının banka nezdindeki hesabına aktarılacaktır. Söz konusu tutarın tam karşılığı banka tarafından ihracatçıya Türk parası olarak ödenecektir. 

İhracat genelgesine göre ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden İBKB veya DAB’a bağlanan ihracat bedeli dövizler söz konusu satış kapsamındadır. 

Söz konusu işlemlerin gerçekleştirilmesinde, Merkez Bankası tarafından saat 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 ve 15:00’de ilan edilen ve İBKB veya DAB’a bağlanan ihracat bedeli dövizin Türk lirasına çevrildiği saat itibarıyla en son açıklanmış olan döviz alış kuru esas alınacaktır. 

TCMB Operasyon Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan “İhracat Genelgesinin Ek 1 inci Maddesi Kapsamında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına Yapılacak Döviz Satışına İlişkin Uygulama Talimatı”  kapsamında işlemler yerine getirilecektir.

Uygulamaya ilişkin talimat ulaşmak için TIKLAYINIZ

Kaynak : T.C. Merkez Bankası


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz