Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

İlave Gümrük Vergisi Oranlarında Değişiklik Yapıldı

22.04.2021
Bugün yayınlanan Resmi Gazetede 3867 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı yer aldı. Karar ile İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulamasına İlişkin Kararda Değişiklik yapılmasına Dair Karar yürürlüğe konuldu.

Buna göre;

31/12/2020 tarihinde yürürlüğe giren İthalatta İlave Gümrük Vergisi uygulamasına İlişkin Kararda yer alan Ek-1 sayılı tablodaki bazı eşyalara ilişkin olarak İlave Gümrük Vergisi Oranlarında indirime gidilirken bazılar eşyaların İlave gümrük Vergisi Oranları da sabit tutuldu.

Kararın Ek-2 sayılı tablosunda bulunan bazı GTİPler tablodan çıkarılarak tablo kapsamı dışına alındı. Ayrıca söz konusu söz konusu tabloya 7 ve 8 numaralı dip notlar eklendi.

Buna göre;

Yeni eklenen dip notlar çerçevesinde karşısında 7 ve 8 nolu dipnotların belirtildiği eşyayı kendi üretiminde girdi olarak kullanan firmalar tarafından yapılan İthalatlarda İGV %0 sıfır olarak uygulanacak. Bu durumda söz konusu eşyanın firma tarafından kendi üretimi dışında kullanılması veya satılması İGV’ye tabi olacak.

Eklene dip notlar şu şekilde;

“7-Bu pozisyondaki eşyayı kendi üretiminde girdi olarak kullanan firmalar tarafından yapılan ithalatta İGV %0 olarak uygulanır ve bu halde gümrük mevzuatının nihai kullanıma ilişkin hükümlerine tabi olur.

8-Tekerlek hariç bu pozisyondaki eşyayı kendi üretiminde girdi olarak kullanan firmalar tarafından ithalatta İGV %0 olarak uygulanır ve bu halde gümrük mevzuatının nihai kurallarına ilişkin hükümlerine tabi olur.”

Resmi Gazete için TIKLAYINIZ.
2020 yılı İGV Resmi Gazetesi için TIKLAYINIZ.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz