Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

İngiltere İçin Tarife Kontenjanı Uygulaması Yürürlüğe Girdi

20.04.2021
Bugün yayınlanan Resmi Gazetede Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar yer aldı.

Karar ile Türkiye cumhuriyeti ile Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Arasında Serbest Ticaret Anlaşması uyarınca, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı menşeli bazı ürünlerin ithalatında uygulanacak tarife kontenjanlarının düzenlenmesi amaçlanıyor.

Buna göre;

Haberin ekinde bulabileceğiniz Resmi Gazetede yer alan listede belirtilen eşyalar hakkında karşılarında belirtilen gümrük vergisi ile varsa ek mali yükümlülükler (toplu konut fonu) bunun dışında yapılacak ithalatta ise yürürlükteki İthalat rejimi Kararı çerçevesinde söz konusu eşya için tespit edilen gümrük vergisi ile varsa ek mali yükümlülükler (toplu konut fonu) uygulanacak.

Uygulama dağıtılan tarife kontenjanlarının liste kapsamında karşılarında belirtilen miktarlar belirtiliyor. Her tarife kontenjanı döneminde yeniden dağıtılacak.

Resmi Gazete (Karar) için TIKLAYINIZ.
Resmi Gazete (Tebliğ) için TIKLAYINIZ.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz