Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

İngiltere’ye AB’ye Uygulanan İlave Gümrük Vergisi Oranları Uygulanacak

20.04.2021
Bugün yayınlanan Resmi Gazetede İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulamasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar yer aldı. Karar ile İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulamasına İlişkin Kararına biri Ek Madde ikincisi Geçici Madde olmak üzere iki madde eklendi.

Düzenleme ile getirilen Ek Maddeye göre;

İthalatın “Türkiye Cumhuriyeti ile Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Arasında Serbest Ticaret Anlaşması” hükümlerinde uygun şekilde yapılması halinde Avrupa Birliğine uygulanan ilave gümrük vergisi oranları Birleşik Krallık içinde uygulanacak.

Düzenleme ile getirilen Geçici Maddeye göre ise;

1 Ocak 2021 tarihi ile 20 Nisan 2021 tarihi arasında gerçekleşen ithalatların “Türkiye Cumhuriyeti ile Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Arasında Serbest Ticaret Anlaması” hükümleri çerçevesinde gerçekleştiğinin ispatı halinde, bu eşya için Avrupa Birliğine uygulanan ilave gümrük vergisi oranları uygulanacak. Alınan teminatlar hakkında gümrük mevzuatı hükümleri çerçevesinde işlem yapılacak.

Resmi Gazete için TIKLAYINIZ.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz