Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde İndirime

9.12.2021
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla, 2022 yılı için Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) yeniden değerleme oranı yüzde 25 olarak belirlendi.

Bugün yayımlanan Resmi Gazete’de 2022 yılında motorlu taşıtlar vergisi tutarlarına uygulanacak yeniden değerleme oranının belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı yer aldı.

Karara göre, 2022 yılı için MTV tutarlarında yüzde 36,2 olarak belirlenmiş olan yeniden değerleme oranı, yılbaşından itibaren geçerli olmak üzere yüzde 25’e düşürüldü.

Söz konusu Kararda:

"Cumhurbaşkanı Kararı'nda 2021 yılı için tespit edilen yeniden değerleme oranı, 12/2/1963 tarihli ve 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nun 5'inci maddesinde yer alan (I) sayılı tarife, 6'ıncı maddesinde yer alan (II) ve (IV) sayılı tarifler ve geçici 8'inci maddesinde yer alan (I/A) sayılı tarifede bulunan taşıtlar için, 2022 yılında motorlu taşıtlar vergisi tutarlarına uygulanmak üzere yüzde 25 olarak belirlenmiştir"

İfadelerine yer verildi.

Karar, 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe girecek.

Karar hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütecek.

Resmi Gazete'ye ulaşmak için tıklayınız.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz