Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Özel Tüketim Vergisi (III) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik

27.05.2021
Bugün yayınlanan Resmi Gazetede Özel Tüketim Vergisi (III) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 3) yer aldı.

Yapılan değişiklik ile Tebliğin ‘Vergiyi Doğuran Olay’ başlıklı bölümünde yer alan III sayılı liste kapsamında ki malların komisyonculara vasıtasıyla veya konsinyasyon suretiyle satışında vergiyi doğuran olay yeniden belirlendi.

Değişiklikten önce III sayılı listede yer alan malların vergiyi doğuran olay;

“Komisyoncular vasıtasıyla veya konsinyasyon suretiyle satışında vergiyi doğuran olay, imalatçı tarafından bu malların komisyoncuya veya konsinyi işletmelere verildiği anda değil, bu malların komisyoncular veya konsinyi işletmeler tarafından alıcıya teslimi” anında gerçekleşmiş sayılıyordu.


Yapılan değişiklikle vergiyi doğuran olay;

“Komisyoncular vasıtasıyla veya konsinyasyon suretiyle satışında vergiyi doğuran olay, bu malların komisyoncular veya konsinyi işletmelere teslimi,” anında gerçekleşmiş sayılacak.

Tebliğin “Vergilendirme İşlemleri”, “Vergilerin Belgelerde Gösterilmesi” başlığına III sayılı liste kapsamında ki malların komisyoncular veya konsinyi işletmelere teslimi anında düzenlenecek fatura ve diğer belgelerde gösterilmesi gerektiğini ifade eden bir paragraf eklendi. Eklenen paragraf şu şekilde;

“Mükelleflerin, komisyoncular vasıtasıyla veya konsinyasyon suretiyle mal satışında, bu malların komisyoncular veya konsinyi işletmelere tesliminde vergiyi doğuran olay gerçekleştiğinden, bu teslime ilişkin hesaplanan ÖTV ve KDV, fatura veya benzeri belgelerde ayrıca gösterilir.”

Özel Tüketim Vergisi III Sayılı Liste, Meyve Suları, Gazlı İçecekler, Alkollü İçkiler ve Tütün Mamullerini Kapsıyor.

Resmi Gazete ulaşmak için tıklayınız.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz