Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Sınır Ticaretinin Düzenlenmesine İlişkin Karar

3.12.2021
Bugün yayınlanan Resmi Gazetede 4874 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı yer aldı. Karar ile Sınır Ticaretinin Düzenlenmesine İlişkin Karar yürürlüğe konuldu.

Sınır Ticaretinin Düzenlenmesine İlişkin Karar ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu coğrafi bölgelerine kara sınırı bulunan komşu ülkeler ile sınır ticareti kapsamında yapılacak ihracat ve ithalata ilişkin kuralların belirlenmesi amaçlanıyor.

Söz konusu karar, Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Van, Hakkari, Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay illerinde yapılacak sınır ticaretine ilişkin kuralları kapsıyor.

Sınır Ticaretinin Düzenlenmesine İlişkin Karar bugün yürürlüğe giriyor. Kararın yürürlüğe girmesi ile 25.01.2016 tarihli ve 2016/8478 sayılı Sınır Ticaretinin Düzenlenmesine İlişkin Karar yürürlükten kaldırıldı.

Yeni kararı yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenen Sınır Ticareti Belgeleri ve İthalat Uygunluk Belgeleri ile Sınır Ticareti Merkezlerindeki mağazaların lira sözleşmeleri süreleri sonuna kadar geçerli olacak.

Sınır Ticaretinin Düzenlenmesine İlişkin Karar için tıklayınız.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz