Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Suudi Arabistan'a İhracat’ta Yaşanan Sorunlar Hk.

15.03.2021
Suudi Arabistan’ın Türk menşeli ürünlere örtülü olarak uygulamakta olduğu engellemeler uzun süredir ihracatçının gündeminde yer almaktaydı.

Suudi Arabistan’ın Türk menşeli ürünlere örtülü olarak uygulamakta olduğu engellemeler uzun süredir ihracatçının gündeminde yer almaktaydı.

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü tarafından "Suudi Arabistan'a İhracat" konulu bir duyuru yapılmıştır.

  • Yaşanan sıkıntıların ilgili makamlara iletilmesine karşın Suudi yetkililerin ülkemize yönelik ayrımcı bir tutum sergilenmediğine dair beyanda bulundukları,
  • Suudi Arabistan gümrüklerinde ihraç ürünlerine karşı uygulanan ticareti kısıtlayıcı uygulamalara son verilmesini teminen Riyad Büyükelçiliği ve Suudi Arabistan Ticaret Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile görüşüldüğü, gümrüklerde bekletilen sevkiyatlara ilişkin bilgilerin ilgili kurum ve kuruluşlara iletildiği ve ürünlerin gümrüklerden çekilme süreçlerinin hızlandırılmasının talep edildiği,
  • Sorunun çözümünü teminen Ticaret Bakanlığı tarafından Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde de gerekli girişimlerin yapıldığı,

Bildirilmiştir.

Konuya ilişkin yazıya ulaşmak için TIKLAYINIZ.


Yıllara Göre Suudi Arabistan'a İhracatımız (Milyar USD)
2015 2016 2017 2018 2019 2020
3,47 3,17 2,73 2,63 3,18 2,39

*Aylık bazda değerlendirildiğinde geçtiğimiz yıl ayda ortalama 200 milyon dolar olan ihracat rakamlarının, 2021 yılının Ocak ayı itibariyle 18 milyon dolara gerilediği görülmektedir.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz