Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Tahsise Uygun Eşya Sorgusu

11.04.2022
Ticaret Bakanlığı Destek Hizmetleri, Tasfiye İşleri ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü, “Tahsise Uygun Eşya Sorgusu” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda, tasfiyelik hale gelen eşyadan kamu kurum ve kuruluşları ile özel kanunla kurulmuş vakıf ve derneklerin Tasfiye Yönetmeliğinin 58, 59 veya 60 ıncı maddeleri hükmü uyarınca tahsis veya bedelli/bedelsiz verilmesi taleplerinin belirlenen yetki limiti kapsamında sonuçlandırıldığı hatırlatıldı.

Muhtelif kurumlarca Genel Müdürlüğe yapılan bu yöndeki talepler üzerine Bölge Müdürlükleri nezdinde yapılan sorgu sonucunda bildirilen eşya ile ilgili olarak Destek Hizmetleri, Tasfiye İşleri ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğünce herhangi bir talimat verilmeden tasfiye işlemine devam edildiği aktarıldı.

Bu itibarla, Genel Müdürlüğe yapılan tahsis veya bedelli/bedelsiz eşya verilmesi müracaatları üzerine Bölge Müdürlükleri nezdinde yapılan sorgu kapsamında bildirilen eşyanın Genel Müdürlükçe herhangi bir talimat verilmeden tasfiye işlemine tabi tutulmaması, mezkur eşya hakkında tahsis/bedelli-bedelsiz verilme durumunu etkileyecek yargı kararı (iade, imha vb), eşyanın bozulması, hasar görmesi vb. tahsis talebini etkileyecek durumların ortaya çıkması halinde ise gecikmeksizin Destek Hizmetleri, Tasfiye İşleri ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğünün bilgilendirilmesi hususunda azami hassasiyetin gösterilmesi gerektiği bildirildi.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz