Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Türkiye - Azerbaycan Tercihli Ticaret Anlaşmasının Onaylanması Hk.

1.02.2021
25 Şubat 2020 tarihinde imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Tercihli Ticaret Anlaşması”nın onaylanmasına dair 3429 sayılı Karar yayımlanmıştır.

25 Şubat 2020 tarihinde imzalanan  "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Tercihli Ticaret Anlaşması”nın onaylanmasına dair 3429 sayılı Karar yayımlanmıştır.

Anlaşmanın menşe kurallarına ilişkin hükümlerine uygun olarak EK I-A ve EK I-B’de listelenen ürünler için karşılıklı taviz tanınacaktır. 

Anlaşma kapsamında karşılıklı olarak tercihli ticaret rejimi uygulanacak eşyalara ilişkin ürün listeleri, aşağıdaki tablolarda yer almaktadır. 

 
Anlaşma kapsamındaki tavizlerden yaralanmak için, yetkili makamlar tarafından düzenlenecek “TR-AZ Menşe İspat Belgesi” kullanılacaktır.

Anlaşma, tarafların iç onay süreçlerinin tamamlandığını teyit eden son yazılı bildirimin diplomatik kanalllar vasıtasıyla ulaştığı tarihten sonraki ikinci ayın birinci günü yürürlüğe girecektir.

Konuya ilişkin düzenlemeye ulaşmak için TIKLAYINIZ.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz