Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

UND’den Takograf Sorununa Çözüm Önerisi

6.04.2021
Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal ve Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık Kapıkule Sınır Kapısını ziyaret etti.

UND’nin haberine göre gerçekleştirilen ziyarette Kapıkule sınır kapısındaki geçişler, Bulgaristan tarafı ve tırların takograf sorunu ile ilgili konular hakkında konuşuldu. UND Başkanı Nuhoğlu, Kapıkule gümrük sahasında petrol dolum alanı ile çıkış muhafaza arasındaki bekleyen tırların, sürücülerin takograf sorunu ile karşılaşmaması için nasıl sıralanması gerektiğiyle ilgili önerisini paylaştı. Nuhoğlu, “Tırlar özel olarak ayrılmış 7’li sıraya girerek, kendi sıralarının gelmesini bekleyebilirler. Topçular feribot sıralamasına benzer şekilde, tırlar alınmaya başlar ve boşalan sıraya yeni tırlar eklenir. Sıraya giren bir tıra 3 saat sonra sıra geleceğinden bu sayede sürücüler hem takograf sorununu çözmüş olurlar, hem de temel ihtiyaçlarını giderirler” dedi. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Kınık’ın teklifin uygulanabilir olduğunu ve konu ile ilgili çalışma başlatılacağını söylediği belirtildi.

Kapıkule ve Hamzabeyli’de tır çıkışlarında rekor sayı
UND tarafından Kapıkule ve Hamzabeyli’de günlük tır çıkışlarının 2 bin adetlere çıkmasıyla rekor geçiş rakamlarına ulaşıldığı bildirildi. Nuhoğlu, yapılan çalışmalar neticesinde Kapıkule’de geçişlerin 1.300 adede, Hamzabeyli’de ise tarihinde ilk kez 650 adetlere çıktığını belirtti. Nuhoğlu geçiş rakamlarının rekor seviyelere ulaşması ve tır kuyruklarının ortadan kalkmasıyla ilgili çalışmalarından dolayı Kınık’a teşekkürlerini iletti. Kınık, geçiş sayılarının bu kadar artmasında Bulgaristan tarafının da çalışmasının önemli olduğunu belirterek, “Tek bizim çalışmamız yetmez. Bulgaristan tarafının da çalışması gerekiyor. Bu noktada UND’nin Bulgaristan tarafında yaptığı çalışmalar muadil dernek ile yapılan ortak açıklamalar işimizi çok kolaylaştırdı. Bu sayede Bulgaristan tarafı uyarılarımızı dikkate alıyorlar” sözlerini ifadelerine ekledi.

Nuhoğlu ve Kınık, kantar ödemelerinin otomatik olarak yapılması, iç gümrüklerden son çıkışa kadar ki süreçlerin dijital olarak yapılması ve göçmen sorunlarına karşı neler yapılması gerektiği konusunda da görüştü.

UND heyeti ziyaret kapsamında Edirne Vali Yardımcısı Uysal ile yaptığı görüşmede ise, UND’nin bugüne kadar Kapıkule sınır kapısında yaşanan sorunların çözümüne ilişkin yaptığı tüm çalışmaların ve süreçlerin yer aldığı dosyayı taktim etti. Uysal “ Sınır geçişlerinin daha iyi olması için ne katkı verilmesi gerekiyorsa vermeye hazırız” dedi.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz