Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi Revize İşlemlerinde Ücret Alınmasına İlişkin Duyuru

1.01.2022
04.01.2022 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı internet sitesinde yapılan duyuruya göre 01.01.2022 tarihi itibariyle E-TUYS üzerinde seçilen işlem türüne göre ücretlendirme sistemine geçildiği açıklanmıştır.

Ayrıca, kağıt ortamında düzenlenen yatırım teşvik belgeleri için de aynı ücretlendirme tarifesinin olacağı açıklanmıştır. Yapılan duyuruya göre E-TUYS üzerinden yapılan her bir revize işleminde ücretlendirmelerin aşağıdaki gibi olacağı belirtilmiştir. 

1- Sabit yatırım tutarı revizesi,destek unsuru revizesi,finansal kiralama vb. gibi bilgilerin değişikliklerini, ithal ve yerli makine liste güncellemelerini ve belge zayi başvurularını içeren revize başvuruları(her bir revize kalemi için ayrı ücret yatırılması gerekmektedir.) – 500 TL 

Ayrıca, yapılan duyuruda yeni yatırım teşvik belge alımına ilişkin ücretler de açıklanmıştır. 

Buna göre asgari sabit yatırım tutarı 

  • 5 Milyon TL’ye kadar olan yatırımlar için 2.000 TL 
  • 5 Milyon TL ile 25 Milyon TL arası yatırımlar için 5.000 TL 
  • 25 Milyon TL ve üstü yatırımlar için 10.000 TL 

belge başvuru ücretinin alınacağı açıklanmıştır.

Notlar:

* Bu listedeki hizmetlere ilişkin ücretlere % 18 KDV dahildir 

* Bu listedeki hizmetlere ilişkin ücretler peşin alınır. Gerçek veya tüzel kişilik tarafından yatırılan ücretler işlem yapıldıktan sonra iade edilmez. 

* Yukarıda belirtilen hizmetlerle ilgili başvuru esnasında alınan ücret, başvuru yapılan yılın birim fiyatı üzerinden tahsil edilir. Hizmet sonraki yılda tamamlanmış olsa bile yıl içi fiyat farkı uygulanmaz.Ancak başvuru için ayrı, düzenlenecek belge için ayrı ücret alınacağı durumlarda; belge için belgenin onaylandığı tarihteki birim fiyat uygulanır. 

* Yukarıda belirtilen hizmetlerle ilgili yapılan müracaat sonrasında işlem yapılması, başvurunun olumsuz sonuçlandırılması, eksik belgenin süresi içerisinde tamamlanamaması, işlem yapılmış başvurunun gerçek veya tüzel kişilik tarafından geri çekilmesi halinde işlem ücretleri geri iade edilmez, sonraki başvurular ve diğer işlemler için kullanılamaz. 

* Birim fiyat listesinde belirlenen tüm hizmetlerden müracaat sırasında alınan bedeller, sertifika ve/veya belgelerin tanzim edilmesinin uygun görülmemesi durumunda da hizmetin gerçekleşmesi nedeniyle iade edilmez.

* Belgenin zayi olması halinde yeni belge düzenlenmesinde belge bedelinin tam ücreti alınır. 

* Belge müracaat dosyasında eksik evrak olması durumunda tekrar ücret yatırmadan eksik evrakların tamamlanması için ek süre 30 gün olarak belirlenmiştir.

Konuya ilişkin duyuruya ulaşmak için TIKLAYINIZ

Kaynak : T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz